5 benefitů zdravého jídelníčku, na které často zapomínáme

Nejspíš se o zdravé jídlo už nějaký ten pátek zajímáte, a tak vás až tolik nepřekvapí fakt, že v sobě ukrývá nepřeberné množství benefitů. Některé jsou vidět pouhým okem a jiné, mnohdy o to důležitější bonusy však zůstávají skryté nebo často opomíjené. Dnes se proto pod taktovkou seznamu Markéty, Adély, Kamily i Anežky zaměříme na 5 výhod zdravého stravování, na které se zapomíná, ale které přitom mají velkou váhu.

 

1. Možnost využití nutričního potenciálu pro dosažení vrcholných životních cílů

Silná slova? Je to tak. Nelze totiž začít nikde jinde, než u samotného (a námi často opakovaného) slova „potenciál“, na kterém Markéta vystavěla celý koncept MG COACHING®. Většina lidí se do řešení svého stravovacího režimu pouští s vidinou zdravotních, estetických nebo výkonnostních cílů. To všechno jsou velká témata, která rozhodně spadají pod pokličku benefitů, které má zdravý jídelníček přinášet. Ve své podstatě by ale měly být samozřejmostí, a proto se můžeme podívat ještě dále.

V momentě, kdy shrneme tyto pozitivní dopady dohromady, měli bychom získat ideální startovní pozici k tomu, abychom ze stavu, kdy jsme zdraví a cítíme se komfortně po fyzické i psychické stránce, mohli naplňovat ještě větší a zásadnější cíle. Jinými slovy ty, které prvoplánově s výživou na první pohled vůbec nesouvisí – dosáhnout pracovní nebo akademické excelence, dovršit nadprůměrných sportovních cílů, splnit si své sny a vize, nebo cokoliv jiného, co jen dosadíte a co je tím největším pilířem právě pro vás. Mít oporu ve stoprocentní funkčnost svého těla a jistoty toho, že mu dáváme ty nejlepší možné podmínky, nám totiž najednou do rukou vkládá superschopnost předstihu.

 

2. Kvalitnější spánek

Pravidelná a dostatečná strava má vliv na hladiny našich hormonů. Jakmile jíme dostatečně a kvalitně, podporujeme tím náš cikradiální rytmus, uvolňuje se hormon melatonin a dostáváme se díky odpočatému a zregenerovanému tělu do hlubších fází spánku, které definují jeho kvalitu. Ano, opravdu nám tak může třeba taková (nejenom) sladká a vyvážená ovesná kaše zajistit ještě sladší a vydatnější spánek.

 
3. Pozitivní vliv na nás, jako na člověka

Ať už je to populární názor či ne, věční dietáři si mnohdy nevědomě odpírají kvalitu svého sociálního života i tam, kde se vůbec není potřeba omezovat. Není to totiž jenom o tom žít zdravě, ale také nad jídlem zdravě přemýšlet. Být člověkem, který neustále řeší, co má na talíři, totiž není pro okolí žádná sranda. To, že máme stravu natolik vyřešenou, že ji už nemusíme řešit, je perfektní vlastnost, kterou naopak oceníme nejenom my sami, ale též naše okolí. Třeba budeš prvním ve svém okruhu přátel, kteří zboří mýty o tom, že lidé, kteří se stravují zdravě, jedí jen malý salát s kuřecím na vodě.

 
4. Prevence

Není žádným tajemstvím, že se náš jídelníček a kvalita stravy propisuje do fyzického vzhledu. Právě estetická rovina bývá mnohdy tím jediným argumentem, který stojí před rozhodnutím, zda se začneme zabývat zdravou výživou. V některých případech se totiž zapomíná, že za kvalitním a vyváženým jídelníčkem nestojí pouze spokojenost s tím, jak vypadá náš odraz v zrcadle, ale také zdravotní benefity, které mohou posunout životní úroveň o několik příček výš. Za zmínku stojí například lepší nálada a psychická odolnost, stabilnější hladina cukru v krvi, zlepšení lipidového profilu, efektivnější trávení a vstřebávání živin, či hormonální rovnováha.

Zdravé stravování je velmi účinnou prevencí, která předchází vzniku řady onemocnění jako jsou například deprese, cukrovka 2. typu, kardiovaskulální a nádorová onemocnění, ateroskleróza, či obezita. Z toho důvodu by se zdravou stravou měl zabývat každý, protože jednoznačně prospívá nám všem a prokazatelně zlepšuje kvalitu života.

 
5. Budování návyků a forma sebelásky

Přístup k výživě začíná u přístupu k sobě sama. V dnešním uspěchaném světě zbývá na vlastní potřeby a naslouchání signálů našeho těla čím dál méně prostoru, důsledkem čehož pak dáváme na žebříček priorit téměř vše ostatní kromě sebe. Zdravé stravování není jen o samotné skladbě jídelníčku jako takové, ale především o mentálním nastavení, našem vztahu k jídlu a způsobu konzumace.

Jídlo a zdravý přístup k němu tedy může pomoci s prioritizací sebe sama a upřednostněním kvality, která se propíše do sebevědomí a přístupu k ostatním oblastem v životě. Jakmile jsme schopni udělat si na jídlo čas, zabýváme se jeho skladbou a v klidu si ho vychutnáváme, dáváme tak najevo, že nám na sobě záleží a není nám jedno, čím vyživujeme svoje tělo. Chceme mít energii, dobře fungovat, budovat zdravé návyky a jít v tomto příkladem svému okolí. Zdravé stravování se tak může stát prvním krůčkem k tak často skloňované sebelásce.

 
Chcete si připomenout poslední rozhovor podcastu?

S Nikolou Pavlíčkovou, sportovní psycholožkou a bývalou vrcholovou sportovkyní, v dnešní epizodě probíráme nejenom své zkušenosti s přístupem ke sportu z hlediska psychologie a výživy čerpaného ze zahraničí, ale především aspekty, které si z něj na československou scénu do vlastních praxí přinášíme. Začínáme od tematiky sportovní psychologie, mindsetu sportovce, emocí a motivace ve sportu a důležitosti mentálního zdraví, ale dostáváme se také k (ne)populárním faktům tlaku okolí, hodnot, porovnávání a pozitivního myšlení.

 
MG COACHING® můžete sledovat i tady: