Markéty návrat do USA a menší life update

Není to tak dávno, co se naše Markét vrátila ze svého „druhého doma“ v Miami a doslova za několik málo dní už zase letí zpět. Protože se toho za posledních pár týdnů událo spoustu, bude dnešní článek zasvěcen menšímu life updatu. Co ji nyní v USA čeká? A souvisí to s tím, že ji můžete aktuálně najít i na TikToku?

 

Markét, proč se nyní vracíš do Miami? A proč právě USA?

Kdo mě sleduje delší dobu, určitě ví, že se můj akademický život dlouhodobě centroval v USA a aktuálně se točí právě kolem Miami. Nejen studium, ale i život v USA tvoří už od roku 2016 nedílnou součást mé životní cesty. Po všech předchozích „amerických zkušenostech“ v Kalifornii a první etapě studia na University of Massachusetts v Bostonu jsem přijala akademickou příležitost jednoho z nejprogresivnějších univerzitních programů klinické výživy a dietetiky na Florida International University v Miami.

Tam proto nyní trávím valnou část roku, během které si na lékařské fakultě kompletuji mezinárodně uznávaný RD status. Právě proto se již brzo vracím zpět do USA – posunout své kompetence, udělat opět další krok dál a prohloubit know-how v oblasti, pro kterou doslova žiju.

 

Chcete se dozvědět více o Markétině studiu v zahraničí? Poslechněte si tuto epizodu:

Americkému (nejenom) školnímu systému vděčím za hodnoty, které mě formovaly a za cenné výzvy, které mě už od roku 2016 posouvají směrem, jaký jsem si přála. Jaké je ale studium výživy na americké univerzitě v praxi?

 
Jaký byl tvůj mindset před prvním odletem a jaký je nyní?

Když se ohlédnu zpět, mám pocit, že jsem si dříve úplně nepřipouštěla fakt, jak opatrně je potřeba zacházet s pomyslnou „zásobárnou energie“, kterou je nutné rozkládat mezi dnes už desítky pracovních a akademických povinností a jejich soulad s osobním životem.

Retrospektivně vnímám, že ještě v minulém roce jsem v ní ignorovala potřebu nastavení jakýchkoliv hranic. Věděla jsem sice, že tato „zásobárna“ není neomezená, nicméně jsem na ní pohlížela tak, že dokud se neocitám na jejím stropu, mohu do ní přeci sahat čím dál víc, a to i přesto, že bych to v takové míře po nikom jiném nechtěla a neočekávala. Mnohdy samozřejmě na úkor sebe samé. Proto se nyní i v mé tvorbě témata zdravých hranic odráží čím dál tím frekventovaněji.

Dnes je pohled diametrálně jiný. Část roku v USA je vždy o poznání náročnější než část roku v ČR. Od svých pracovních aktivit tam totiž neupouštím, naopak k nim přidávám. Snažím se proto dívat na své zásoby energie s větším respektem a s uvědoměním, že do nich nechci (a nemůžu) sahat víc, než jak si samotná situace od základu žádá. Vidím v tom celoživotní proces, ale už jen odlišný pohled na věc pro mě byl zkraje tohoto roku velkým milníkem.

Všechno to totiž opravdu souvisí s celou první polovinou 2022, kterou jsem také strávila v Miami. Bylo to totiž období s mnoha výzvami na česko-anglicko-americké komunikační ose, které mě doslova „donutilo“ začít vnímat určité hodnoty jinak. Obrovsky jsem si urovnala priority, a to především v rámci pohledu svůj čas.

 

Proč ses rozhodla založit si TikTok?

Ještě před několika týdny bych tomu sama nevěřila a netajím se tím, že jsem byla předchozí roky člověkem, který říkal, že „nikdy“. Dalo by se říct, že jsem byla tvrdě proti. Nicméně nemožné se stalo skutečností, s časem se názor plynule změnil. Protože nabízí možnost, jak sdílet více z backstage svého života, rozhodla jsem se přenést část své tvorby i na tuto sociální síť. A světe div se – láska k nemožnému je na světě!

Dalším důvodem je, že některá nutriční poselství jsou zkrátka dostupnější s lehkou špetkou satiry. Což tvorba na TikToku rozhodně může nabídnout. S přesunem do USA se s jistotou stane místem, kde zazní informace, které Instagram, Facebook ani podcast jen tak na denní bázi nevidí.