5 důvodů, proč chodit na procházky

Dnes vám prozradíme, proč jsou právě procházky pohybem, který byste měli do svého režimu rozhodně zahrnout.
 
 
1. Nejpřirozenější pohyb ze všech
Možná, že jste to už (nejen) od nás slyšeli, ale chůze je pro člověka skutečně tím nejpřirozenějším pohybem. Zapojíte prakticky všechny svaly těla, trochu se zapotíte a ani se nenadějete a kromě tisíce zdravotních benefitů, které označujeme jako přínos #1 celé důležitosti tématu, budete mít též lepší formu. Chůze, obzvlášť ta rychlejší, pomáhá zlepšit fyzičku.
 
Na procházkách je skvělé, že dynamiku určujete vy, takže pokud nasadíte ze začátku tempo, které vám po pár kilometrech nebude sedět, jednoduše pomyslně sundáte nohu z plynu. Jednou si dopřejete svižnější chůzi, jindy se vypravíte na relaxační procházku, zkrátka a dobře, pravidla „hry“ jsou na vás.
 
 
2. Vaše tělo Vás bude milovat

Nejedna vědecká studie hovoří o tom, že pravidelné procházky snižují krevní tlak. Některé zdroje dokonce říkají, že středně rychlá chůze je při snižování tlaku stejně efektivní jako běh. Pravidelná chůze vám také pomůže předcházet osteoporóze i artróze. Lidsky řečeno, dost možná se vyhnete bolestem kloubů, nebo je minimálně oddálíš. Procházkami posílíte svoje srdce, svaly i mysl. Sečteno a podtrženo, vaše tělo vás bude za pravidelné krokování zbožňovat.

TIP: Máte pocit, že na dlouhou procházku během dne nenajdete chvilku? A co si ji takhle rozprostřít do celého dne? Najdete způsoby, jak přidat více přirozeného pohybu do každodenních (tak jako tak nutných) aktivit?

 
3. Je to terapie i čas pro sebe

Pravidelné procházky pro vás mohou být skvělým rituálem, během kterého si srovnáte všechny myšlenky a pocity. Můžete si pustit do uší seberozvojový podcast, nebo se naopak třeba zcela oddat zvukům přírody. Ať už se rozhodnete jakkoliv, procházky mohou být Vaším posvátným místem klidu a odpočinku.

Pokud vnímáte procházky především jako způsob spálení kalorií a strategii navýšení výdeje, podívejte se na to, co jiného vám přináší, a také na otázku, jestli v některých případech nepotřebujete zvážit naopak to, jestli jich není až přespříliš. Stejně jako u všeho, i tady totiž platí, že více automaticky neznamená lépe. Pokud se nejedná o zdravou míru, o nekonečném výčtu benefitů už se bavit nemůžeme. Přirozený pohyb, stejně jako ten cílený, je tu totiž od toho, aby přinášel mnohem důležitější věci než jen spálené kalorie.

 

4. Podpoříte kreativitu nebo vyřešíte problém

Věřte nebo ne, pravidelná chůze má obrovský význam pro kreativitu. Obzvlášť pokud se živíte tvůrčí činností nebo jste na pozici, kde se zabýváte strategiemi. Procházky pomáhají zbavit se stresu a poskytují možnost se alespoň na chvíli odpoutat od logického myšlení či zaběhlého řádu. Díky tomu vás třeba napadnou nové možnosti řešení problému, který Vás trápí v práci, nebo dostanete skvělý tvůrčí nápad.

 

5. Objevíte zajímavá místa

Díky pravidelným procházkám můžete objevit místa ve svém okolí, která jste doposud neviděli. Třeba zjistíte, že se kousek od vašeho bytu nachází útulná kavárna, nebo objevíte novou část lesa, o které jste doteď neměli ani tušení. Pokud holdujete spíš krokování na cestě domů, zkoušejte hledat nové a nové trasy. Díky tomu objevíte nejednu zapadlou uličku nebo zajímavý podnik, kam můžete vyrazit třeba s kamarádkou.

 

Vyrážíte dnes na procházku? Poslechněte si Markétin podcast:

Za tím, co se může na první pohled tvářit jako modla zdravého životního stylu, může ve skutečnosti často stát všechno, jen ne zdravý přístup. Přestože bude jeho ideální podoba na základě tisíců proměnných vždy individuální, pro všechny z nás by měla platit totožná charakteristika: mluvíme-li o zdravém životním stylu, bavíme se o takové životní filozofii, která podporuje naše zdraví. Banální myšlenka, ale mnohdy vzdálená realita.  A potom se nabízí otázka – opravdu je náš „zdravý životní styl“ tak zdravý, jak si myslíme?

 
MG COACHING® můžete sledovat i tady: