Evidence-based informace, profesionální metodiky a postupy – to je základ, který by měl být součástí každé nutriční spolupráce. Bez relevantních dat je to jako „čarování z vody“ a naší prioritou je poskytovat klientům ty nejlepší možné podmínky, možnosti a výsledky. Krevní testy jsou totiž odrazem reálného stavu těla a prozradí spoustu užitečných informací.
Věděli jste, že pokud vám výživář doporučí suplementaci bez toho, aniž by viděl mimo jiné i výsledky krevního obrazu, velkou část přinejlepším jen odhaduje?
Krevní testy jsou pomyslný report stavu těla, který zkrátka nelže. Jsou součástí „tvrdých dat“ a s těmi je vhodné pracovat v případě jakéhokoliv cíle. Ne nadarmo je součástí vzdělání ve výživě spousta biochemie a endokrinologie.
Krevní testy jsou obecně důležitým nástrojem pro posouzení celkového zdraví a nutričního stavu jedince. Z nutričního pohledu nám také umožňují identifikovat případné nedostatky vitaminů, minerálních látek a dalších živin nezbytných pro optimální fungování organismu.
Jsou rovněž absolutně klíčové pro jakoukoliv pokročilou suplementaci.
Chcete znát Markéty tajné suplementační hacky? Nebo jak si vybrat doplňky stravy? Odebírejte Markétu na Herohero a dostaňte se k informacím, které jinde nenajdete.
Zdravotní pohled rozšiřuje naše porozumění ještě dále, poskytuje informace o funkci orgánů, jako jsou třeba játra a ledviny, a může odhalit rizikové faktory pro vznik chronických onemocnění. Mají tedy i velmi důležitý prevenční záměr.
Pomáhají zjistit, zda v těle chybí klíčové živiny, které jsou nezbytné pro správnou funkci těla. Poté dle toho optimalizovat, v jídelníčku nebo suplementací, žádoucí hladiny.
Umožňují posoudit celkový nutriční stav a pomáhají v optimalizaci stravy na základě individuálních potřeb.
Nabízí pohled na metabolismus tuků a cukrů v těle, včetně hladin cholesterolu a glukózy.
Krevní testy mohou odhalit, jak dobře fungují klíčové orgány, jako jsou játra a ledviny, které hrají významnou roli v metabolismu a vylučování odpadních látek.
Pomáhají sportovcům pochopit, jak jejich tělo reaguje na trénink a stravu, a umožňují jim tak upravit svůj režim pro maximalizaci výkonu a regenerace.
Umožňují ženám zjistit, zda mají dostatek živin důležitých pro zdravý vývoj plodu.
Doslova a do písmene každý. Informace o vlastním těle a jeho stavu mají totiž nevyčíslitelnou hodnotu.
Kdo by je však měl podstoupit s dvojnásobnou důležitostí a pravidelností, jsou sportovci a fyzicky aktivní jedinci, osoby s podezřením na nutriční nedostatky (příznaky spojené s nedostatkem živin, jako je únava, slabost, nebo problémy s koncentrací), osoby s omezeným stravováním (jakékoliv dietní omezení, specifický styl stravování, vegetariáni a vegani) a osoby, které chtějí zlepšit své zdraví nebo mají specifické zdravotní cíle.
Kvalitní laboratorní vyšetření je klíčové nejen pro správné nastavení jídelníčku a suplementace, ale i k získání komplexního přehledu o tvém zdravotním stavu.
Nabízíme dva balíčky vyšetření: MG Coaching a MG Coaching Plus.
Z vyšetření zjistíte např.:
Obsahují také diferenciální krevní obraz pro sledování typu a množství bílých krvinek, informace o metabolismu i funkci orgánů jako jsou játra, ledviny nebo štítná žláza.
Rozdíl najdete u balíčku MG Coaching Plus, který navíc zahrnuje i hladiny kortizolu. Ten je známý jako „stresový hormon“. Dokáže ale prozradit mnohem více. Kortizol má totiž zásadní roli v různých funkcích těla a ovlivňuje například metabolismus glukózy. Znalost jeho hodnot v těle nám umožňuje ještě lépe se přizpůsobit tvým potřebám a potřebám tvého těla nejen v rámci správného nastavení stravovacího plánu.
Kortizol je hormon, který v našem těle hraje klíčovou roli v reakci na stres. Jeho hladina se během dne mění, přičemž je obvykle nejvyšší ráno a postupně klesá v průběhu dne. Kortizol pomáhá regulovat různé tělesné funkce, včetně metabolismu, imunitního systému a krevního tlaku.
Kortizol má pulzní charakter. Je proto nutné zmínit, že jedna hodnota kortizolu sama o sobě není vypovídající, protože hladina tohoto hormonu se během dne mění. Pro posouzení hladiny kortizolu a jeho vlivu na zdraví je obvykle nutné sledovat jeho hladinu v průběhu času nebo provést měření v různých časech dne.
Z nutričního hlediska lze na hladinu kortizolu působit například správnou stravou, která podporuje udržení stálé hladiny cukru v krvi, dostatečným příjmem omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé účinky, nebo konzumací potravin bohatých na vitamin C, který může pomoci regulovat hladinu kortizolu. Důležitá je také celková vyváženost stravy a pravidelný příjem potravy.
Kortizol (někdy nazýván hormon energie) je pro nás životně důležitý hormon. Jeho zvýšená hladina nás ráno probouzí do nového dne a při fyzické aktivitě reguluje produkci energie ze zásobních zdrojů. Kortizol, který je v momentě stresu vyplavován, funguje tam, kde je zrovna potřeba, pomáhá tělu řešit spoustu náročných situací. Stresové hormony mobilizují energii, zpomalují trávení, tlumí akutní pocit hladu, rozmnožovací funkce a imunitní reakce. To všechno ve prospěch krátkodobého sportovního nebo mentálního výkonu.
Neexistuje vyloženě žádný zdravý, nebo nezdravý stres. Stresu je buď příliš málo, nebo až moc. Je-li stres přiměřený, pak při jeho opakovaném působení dochází k adaptaci. Stresory jsou všude kolem nás – hluk, zima, fyzická zátěž, psychický nátlak okolí, toxiny, viry, radiologické záření – a vychylují organismus z jeho rovnováhy. Aby ji organismus získal po stresové situaci zpět, potřebuje čas na odpočinek. Nelze nikomu radit, aby se nestresoval, ale můžeme mu doporučit po každé takové náročné situaci stres vybalancovat dostatečným odpočinkem (např. volný víkend po týdnu náročné práce, rest days při tréninkové přípravě.)
Pro regeneraci je nejdůležitější spánek, doplnění energetického deficitu pro navození anabolického stavu v buňkách, a snížení podnětových vlivů. Po náročném období plném stresu si dopřejte dovolenou. Spěte, jezte a udělejte své tělo odolnější a silnější.
Radši, než se sami snažit najít ve všech těch zkratkách a číslech smysl, je dobré se poradit s odborníkem, který vám pomůže interpretovat výsledky a navrhnout případné změny ve stravě nebo životním stylu.
Jelikož i zde platí, že všechno souvisí se vším je konzultace s odborníkem maximálně na místě. Výsledky totiž odráží spoustu (někdy i pro laika skrytých) aspektů, ať už stravovací návyky, životní styl nebo rodinnou anamnézu. Proto i my vždy doporučujeme jako navazující krok využít konzultaci s výživovým specialistou, který vám následně pomůže s akčními kroky ve vaší životosprávě.
V praxi se dostáváme k mnoha frekventovaným deficitům. K těm nejčastějším ale bezpochyby patří hladiny železa nebo vitaminu D.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nedostatek železa nejčastější formou mikroživinové podvýživy na celém světě, a proto ani naše podmínky nejsou výjimkou. Týká se nejčastěji žen v reprodukčním věku, těhotných žen a vegetariánů nebo veganů. Nedostatek železa může vést k anémii, která se projevuje únavou, slabostí, bledostí kůže a dalšími příznaky.
Pro hodnocení stavu železa v těle se sledují následující ukazatele:
V zimním období bývá u 90 % klientů kritická hodnota vitaminu D, a to i přes to, že ho pravidelně doplňují. Po detailní analýze zjišťujeme, že ho ale suplementují ve špatnou dobu nebo v nedostačující dávce. Obecně suplementaci řešíme až na druhém místě, poté, co je optimálně nastavený jídelníček. Nicméně u vitaminu D se v některých případech jedná o akutní situaci, kdy potřebujeme suplementaci nasadit hned z důvodu výskytu rizik osteopenie u nemenstruujících klientek nebo klientek se sníženou imunitou.
Hladiny cholesterolu mohou být zvýšené z mnoha důvodů. Cholesterol je v posledních letech komunikován jako viník vysoké prevalence kardiovaskulárních onemocnění (nejen) v České republice. Nutné je ale zmínit, že cholesterol není jedinou příčinou KVO, přesto je jeho znalost zcela na místě, jelikož k jejich rozvoji přispívá. Naše balíčky jsou specifické v tom, že neobsahují pouze celkovou hodnotu cholesterolu, která sama o sobě není vypovídajícím údajem, ale i rozbor jednotlivých lipoproteinů (HDL, LDL, non-HDL) a triglyceridů. Znalost těchto údajů nám do rukou dává obrovskou zbraň, kterou následně můžeme reflektovat nejen v nastavení jídelníčku a celkové životosprávy, ale i při sestavení suplementačního plánu klientovi.
Většina lidí vnímá cholesterol především negativně. Možná vás pro to překvapí, že bez cholesterolu se naše tělo neobejde. Je natolik důležitý, že si ho tělo dokonce samo tvoří v játrech a ve střevech. Proč? Cholesterol je důležitou součástí živočišných buněčných membrán a výchozí látkou celé řady dalších sloučenin v našem těle.
Proč je cholesterol potřebný?
Mimo to cholesterol získáváme také z živočišné stravy.
Jelikož je cholesterol tuk, využívá ke svému transportu v krevním řečišti částice, tzn. lipoproteiny. Právě jednotlivé hodnoty lipoproteinů, jsou důležitými ukazateli při vyhodnocování zdravotních rizik.
HDL cholesterol je popisovaný, jako ten hodný cholesterol, který pomáhá snižovat LDL cholesterol, který je laicky označovaný jako ten špatný. Vysoké hodnoty LDL (špatného) cholesterolu jsou nebezpečné především z toho důvodu, že při nadbytku se usazuje ve stěnách tepen a snižuje tak jejich průchodnost. Tento jev se označuje jako ateroskleróza neboli kornatění tepen.
Největším problémem cholesterolu je ten, že jeho usazování v cévách nebolí a projevuje se až s komplikacemi, např. infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou nebo ischemickou chorobou dolních končetin. Právě z tohoto důvodu je důležitá nejen prevence, ale i naše celková životospráva, mimo jiné i skladba našich talířů.
Dalším důležitým ukazatelem, který slouží k vyhodnocování rizik mimo hodnoty HDL a LDL cholesterolu je hodnota non-HDL cholesterolu, ta zahrnuje cholesterol ve všech typech jeho přenašečů mimo HDL, tj. LDL, VLDL, IDL a zbytkové chylomikrony, tedy cholesterol obsažený v aterogenních lipoproteinových částicích.
Non-HDL cholesterol je označován za lepší ukazatel rizik kardiovaskulárních onemocnění než pouhá hodnota LDL cholesterolu. Mimo to jsou důležité také hodnoty triglyceridů, které se podílejí společně s cholesterolem na ateroskleróze. Nebo hodnota apolipoproteinu B, který se využívá ke klasifikaci kardiovaskulárního rizika u pacientů s diagnostikovanou hyperlipidémií.