V MG COACHING® je pojem „intuitivní stravování“ frekventovaně skloňovaným tématem. A vůbec ne náhodou. Jde o koncept, ke kterému prostřednictvím individualizovaných postupů vedeme všechny klienty tak, aby se stali skutečnými pány svého stravování a našli v jídle vysněnou svobodu, přirozenost, funkčnost a pozitivní vztah.
Markéta Gajdošová, naše CEO a hlavní výživářka, označila intuitivní stravování ve své první knize, bestselleru Cesta k opravdovému jídlu (Gajdošová M., Ehrenbergerová E., 2019), za „pomyslný zlatý hřeb stravovací cesty“. Ze stejného důvodu na něm proto zakládá i metodiky všech nutričních spoluprací v MG COACHING®.
Proč se může zdát, že je intuitivní stravování taková věda, jaké „ale“ v sobě skrývá a co byste o něm měli vědět?
Ve zkratce jde o nejpřirozenější stravovací styl (adaptivní formu stravování), který respektuje aktuální potřeby těla, jejich naplňování a 100% spolehlivost na signály hladu, sytosti, chutí a jejich porozumění. Nepojí se s žádným monitoringem, cíleným řízením jídelníčku, počítáním kalorií ani žádným jiným nepřirozeným externím zásahem. Naopak, spoléhá na selský rozum a opírá se o ústřední slovo stojící v samotném názvu – o intuici.
Zjednodušeně řečeno jíte to, co chcete, kdy chcete a s jistotou, že perfektně naplňujete dynamicky se měnící potřeby svého těla s respektem vůči všem rovinám své životosprávy a zdraví. Intuitivní stravování z vás zkrátka dělá experty na své tělo, jeho signály a s tím spojené aspekty výživy.
Ačkoliv to všechno zní naprosto logicky a možná až podezřele jednoduše, realita je taková, že je v dnešní době intuitivní stravování spíše výsadou než samozřejmostí. Vlivem dietní kultury, v níž žijeme, stravovacích minulostí a vzorců, které přejímáme, je mnohdy spolehlivost na intuici ve stravování komplikovaná, ba často i nemožná. Jakkoliv paradoxně to zní, intuitivní stravování je ucelený koncept, který má své předpoklady a principy. Je potřeba se k němu „projíst“ a v průběhu celého procesu nasměrovat nejenom svůj vztah k jídlu, ale také metabolické, hormonální a psychické rozpoložení.
Za pojmem „intuitivním stravování“ stojí Evelyn Tribole a Elyse Resch, uznávané RDNs na poli adaptivních forem stravování a poruch příjmu potravy. Poprvé ho zavedly v roce 1995 v jejich společné knize Intuitive Eating: A Revolutionary Anti-Diet Approach. Vdechly tak život celému přístupu, založily ho na evidence-based podkladech a nasměrovaly ho tak, že je z něj dnes dokonce například i samostatný předmět při studiu výživy.
Ačkoliv z úst těchto autorek existuje spousta definicí a zásadních citací, pro základní popis podstaty intuitivního stravování použijeme tuto: „Intuitive eating is a dynamic interplay of instinct, and rational thought.“.
Od roku 1995 se intuitivní stravování dostalo do povědomí širší veřejnosti, získal 1.4 miliard zmínek na TikToku a nedá na něj dopustit i bezpočet celebrit a wellness influencerů. Více než 100 akademických studií, mezi nimi také meta analýza z roku 2021, potvrzuje pozitivní vliv intuitivního stravování na body image, sebevědomí i psychickou pohodu. Některé ze studií poukazují také na kladný vliv na krevní cukr (Diabetes typu I, Diabetes typu II) nebo cholesterol.
Dlouhodobá studie publikovaná v roce 2021 zjistila také to, že správně uchopený (a mnohdy promptně modifikovaný) koncept intuitivního stravování vede ke zlepšení psychického i behaviorálního zdraví u lidí s PPP jako mentální anorexie a mentální bulimie, potažmo záchvatovitého přejídání.
O intuitivním stravování mluví Markéta už několik let všude, kde to jde. Když ho jako jedno ze svých vlajkových témat zmínila poprvé v roce 2018, polovina lidí nevěřila, že něco takového vážně existuje. Právě proto vnímala jako zásadní nejenom vést k němu své klienty, ale také o něm rozšířit povědomí na celé československé nutriční scéně. Ve světě, který je přehlcený nešetrnými postupy, dietami, nepřirozenými a zdraví nerespektujícími metodami, je návrat k přirozenosti čím dál tím důležitější. Nejen v obsahu výživy, ale především v přístupu k ní.
Základní principy vychází z originálu ústřední knihy od Evelyn Tribole a Elyse Resch. Je ale důležité zmínit, že kořeny jsou zasazeny ještě hlouběji v minulosti. Proto neradi používáme slovo „pravidla“ a namísto toho raději využijeme již zmíněné „principy“. Ty dle překladu originálu zní následovně:
Jak jsme již zmínili, všechno vypadá na první pohled jednoduše, než přijde na praxi. Převod do reality si totiž žádá přeprogramování mnoha vzorců, které se dietní mentalita v dnešní době snaží diktovat jako správné. Také si žádá aplikovat výživovou gramotnost, která je dnes nevyhnutelná především v bodech 4., 8. a 10.
O jednotlivých bodech si můžete detailněji poslechnout v epizodě podcastu:
Bohužel, „dietní kultura“ dnes představuje realitu světa, ve kterém žijeme. Jde o kulturu soustředěnou na kult štíhlosti, nepsané dokonalosti a ideálů, ve které jako by to, jak vypadáme bylo více než to, kým jsme. Skrývá se v ní ale také drsná pravda toho, jak (ne)fungují diety a jaké problémy ve vztahu k jídlu i sobě samým vznikají. Právě proto hned první princip intuitivního stravování apeluje na „odmítnutí dietní mentality“.
Kromě toho, že se jedná o jeden ze standardů, na kterém si zakládáme a ke kterému chceme dovést každého jednoho klienta, je něčím, co má tisíce podob a rychlostí. Velmi často v sobě na začátku skrývá určitou mechanickou cestu, paradoxně právě k tomu, aby se mohla později pozměnit ve funkčně intuitivní.
„Cesta každého klienta k intuitivnímu stravování je velmi specifická a odráží se v ní samotný klient. I přesto, že jsou cesty různé, první krok(y) jsou vždy stejné a začínají se rýsovat již od prvního dne naší spolupráce. Hned od začátku se totiž s klienty učíme rozvíjet vědomý přístup – naslouchání vnitřním signálům a aplikování adekvátních reakcí na podněty, které přichází z vnitřního i z vnějšího prostředí. Pokládáme si zdánlivě jednoduché otázky a učíme se na ně (znovu) racionálně odpovídat a budovat si tak cestu k poznání vlastních potřeb. Tímto s klienty postupně odpouštíme od myšlenek a postupů, které nám roky nutí dietní kultura, ve které vyrůstáme a které nejsou v souladu s námi samotnými. V průběhu cesty se vždy soustředím na upevňování silných stánek a posilování těch slabých, aby se klient mohl v konečném důsledku na svou intuici doopravdy spolehnout a mohl se jí nechat dále vést, již beze mě.“— Anežka Doležalová