V minulém roce rozšířila náš nutriční tým MG COACHING® klinická nutriční specialistka Nikola Fisková. Její cesta k výživě a profesi, v níž dnes dnem i nocí působí, jak už je u našich výživářek zvykem, nebyla jednoduchá. Naopak, byla místy bolestivá. Ale jak sama Niky říká, ze své špatné zkušenosti si vzala jen to pozitivní a i díky tomu je dnes tím, kým je.
Srdcovým tématem Niky je sportovní výživa a osvěta v problematice ztráty menstruace a RED-S syndromu, o kterých se snaží co nejvíce informovat a vzdělávat. A jako vášnivá sportovkyně, ví, co a kdy každý sportovec potřebuje. Proto dnes po profesním boku naší Markéty zaštiťuje velkou část naší sportovní klientely.
My jsme Niky vyzpovídaly, jak se k oboru výživy dostala a proč si zvolila jako svoji specializaci právě tu sportovní.
Má cesta k výživě se začala formovat v době, kdy jsem z pozice zraněné prvoligové sportovkyně hledala cestu za zdravím skrze správnou výživu. Již během studia na vysoké škole jsem absolvovala rekvalifikační kurz „Poradce pro výživu“ akreditovaný MŠMT, kterým jsem své vzdělání v oblasti výživy zahájila. Současně jsem veškerý volný čas věnovala samovzdělávání skrze odbornou literaturu, studie a absolvovala nespočet českých i zahraničních kurzů a webinářů. Po dokončení studia marketingu jsem již byla plně přesvědčena, že cesta výživy v rámci dalšího akademického života je ta jediná správná cesta. Nastoupila jsem tedy na obor Nutriční terapie.
Má cesta k výživě se začala formovat v době, kdy jsem z pozice zraněné prvoligové sportovkyně hledala cestu za zdravím skrze správnou výživu. Již během studia na vysoké škole jsem absolvovala rekvalifikační kurz „Poradce pro výživu“ akreditovaný MŠMT, kterým jsem své vzdělání v oblasti výživy zahájila. Současně jsem veškerý volný čas věnovala samovzdělávání skrze odbornou literaturu, studie a absolvovala nespočet českých i zahraničních kurzů a webinářů. Po dokončení studia marketingu jsem již byla plně přesvědčena, že cesta výživy v rámci dalšího akademického života je ta jediná správná cesta. Nastoupila jsem tedy na obor Nutriční terapie.
Sportem žiju od mala. Ale když jsem se v 16 letech začala věnovat vytrvalostním běhům a snažila se posouvat výkony, uvědomila jsem si, že to není jen o samotném tréninku, ale o schopnosti regenerace a míře energie, která taky hraje zásadní roli. Vlivem fitness influencerů jsem se bohužel vydávala špatným směrem, snažila se stravovat ve stylu bodybuilderů, kdy velkým tématem tehdejší doby bylo vše light, high protein, low fat a za celou dobu ani zmínka o nějaké energetické dostupnosti, potřebě mikronutrientů nebo výživě podporující vytrvalostní výkony. Taková obrovská chyba mě tehdy připravila nejen o lepší výkony v mé disciplíně, ale zastavila mě i na pár let od závodění, kdy jsem musela čas věnovat uzdravování a regeneraci zanícených šlach a okostic. Z této špatné zkušenosti jsem si ale vzala jen to pozitivní, protože mi umožnila hledat funkční řešení a pomáhat tak dalším sportovcům.
Jídelníček vrcholového sportovce se bude lišit od jídelníčku nesportovce, ale zároveň i od stravovacího režimu sportovce z jiné disciplíny. Všechny bez rozdílu spojuje, bez něj nelze naplnit další cíle. Ale samozřejmě ve vrcholovém a profesionálním sportu jsou podávány výkony až za hranicemi zdravých limitů, proto se snažíme negativní dopady regulovat z jiné strany, a to výživou a regenerací. U sportovců se pak, spíše než prvoplánově „zdravá strava“, řeší podpora výkonu a regenerace. Velmi zjednodušeně řečeno, místo zeleninového salátu pro ně může být optimálnější volbou něco, co si většina lidí z racionálního úhlu pohledu představí jako „nezdravé“
U sportovce také plánujeme jídelníček s ohledem na sezónu, kdy v období off season nebo v přípravném období doplňujeme co nejvíce živin a energie, aby z toho mohl čerpat v závodním období, kdy mohou být signály hladu a chuť k jídlu utlumené.
Syndrom RED-S zahrnuje komplex zdravotních problémů a vzniká následkem nedostatečného příjmu energie ze stravy a/nebo nadměrnou fyzickou zátěží. Sportovec tedy nejí dostatečně záměrně, nebo i nevědomě. Často ho pozorujeme ve sportech, kde je kladen důraz na nízkou tělesnou hmotnost. Mým cílem je o problematice co nejvíce informovat a vzdělávat sportovce i trenéry. Často zdravotní problémy nejsou vidět, ale následky mohou být doživotní a nevratné. Základem prevence jsou pravidelné zdravotní prohlídky sportovců a spolupráce s nutričními specialisty. Z mé pozice můžu tuto vizi podpořit edukací ve sportovních klubech pomocí seminářů/webinářů.
Ztráta menstruace je velké téma nejen u vrcholových sportovců, ale i u těch rekreačních. Nejčastější příčinou bývá nedostatečný energetický příjem, trénování ve vysokých nadmořských výškách nebo příliš nízké procento tělesného tuku.
Vždy se musíme podívat do hloubky na původ problému. Hlavní pointou je vybalancovat energetický výdej a dosáhnout optimální tělesné kompozice, která umožní normální funkci všech fyziologických procesů. Není v každém případě nutné přestat sportovat, ale rozhodně to pomůže eliminovat nadměrný výdej energie. S každým sportovcem je potřeba postupovat individuálně s ohledem na závažnost problému.
Pokud je příčinou PPP, tedy i rapidní pokles hmotnosti, potřebuje žena dosáhnout optimální tělesné kompozice. Ne vždy se PPP pojí s podváhou, a přesto můžeme u takových případů zaznamenat ztrátu cyklu. V takovém případě platí potřeba multidisciplinární spolupráce, tedy zcela ideálně psychoterapeuta, nutričního specialisty a lékaře, kterou v MG COACHING® ctíme a propojujeme.
Otázkou je, na kolik má takový člověk vybalancované psychické a fyzické zdraví. Zda mu jeho rutiny dělají dobře v obou směrech. V některých případech i meníčko z fastfoodu může být mnohem zdravější volba než na první pohled zdravé jídlo, ale nezdravé myšlenky a stres s tím spojený. Pravidlo, že „dávka dělá jed“, platí vždy a u všeho. Bohužel, často ve snaze žít zdravěji se může rozvinout až obsesivní monitoring jídla, omezování socializace a provádění aktivit, které nejsou v souladu s individualitou.
100 % bude u každého z nás vypadat úplně jinak. Zaměřit se v první řadě na volbu takových potravin, které jsou přirozené a bez dlouhého složení ingrediencí – maso, vejce, neochucené mléčné výrobky, natural ořechy a semínka, obiloviny, luštěniny, čerstvé i mražené ovoce a zelenina.
Zdravé tuky, vitamíny, kvalitní bílkoviny do každého jídla, nové druhy obilovin, tvořit na talíři duhu. Dodržovat pravidla, která nám dělají dobře. U někoho to bude stravování 3x denně a otužování, u jiného frekvence 6 jídel za den a poklidná večerní rutina s knížkou a čajem.
Pokud se bavíme výslovně o o tomto tématu, se zdravým přístupem k věci, hlavním principem je vymodelovat tělesné proporce navýšením svalové hmoty a snížením množství podkožního tuku. Když lidé drží diety a provádí spoustu kardia, sníží hmotnost, ale zároveň i metabolický obrat. Pokud kardio vymění za silový trénink, budují svalovou hmotu a výsledkem bude zvýšený metabolismus, více energie, snížení procenta tělesného tuku, a tím vizuálně lepší tělesná kompozice.
Ve svém těle budeme žít do konce života. Buďme mu vděční, co všechno pro nás dělá. Co všechno můžeme? Chodit, běhat, jíst dobré jídlo, cestovat… To není samozřejmost. Za život jsem měla spoustu „aha momentů“, když jsem ignorovala signály bolesti a jela za hranicemi svých limitů, tělo mě samo zabrzdilo a vyžádalo si zpomalit. Když s ním budeme spolupracovat a věřit mu, budou se dít zázraky. Dnes je mi potěšením vést k tomu mé klientky v MG.