Nejčastější deficity v krevních testech podle MG

Minule jsme vám prozradily tajemství a důležitost krevních testů. V MG COACHING® zakládáme na evidence-based přístupu a svá doporučení stavíme na reálných datech. Krevní testy jsou obrazem stavu těla a jsou proto velmi důležitým nástrojem pro posouzení celkového zdraví a nutričního stavu. Umožňují identifikovat případné nedostatky živin, vitaminů a minerálů, co z nich dělá klíčový materiál pro jakoukoliv pokročilou suplementaci (PS: věděla jsi, že Markét taky tajné suplementační hacky prozrazuje na Herohero?).

Z nutričního pohledu pomáhají krevní testy ale mnohem víc:

 • hodnotí stav výživy,
 • monitorují metabolické zdraví,
 • informují o (ne)správné funkci orgánů,
 • nebo pomáhají při individualizaci plánu, například při cíli zlepšit sportovní výkon.

Ptáte se, kdo by je měl podstoupit? Doslova úplně každý. Je jedno, jestli jste aktivní sportovkyně, jestli máte specifické zdravotní potíže, nebo jen chcete zjistit informace o vlastním těle. Krevní testy v MG COACHING®, které jsou sestaveny speciálně dle požadavků Markéty ve spolupráci s EUC Laboratořemi, můžete využít, ať s námi plánujete spolupracovat, či ne. Jejich největší výhoda? Komplexnost. 
Dnes se na krevní testy podíváme trochu víc do hloubky a prozradíme ti pár sneak peek informací z praxe. Jaké hodnoty v našich balíčcích najdeš? Jak moc důležitý je kortizol? A jaké hodnoty mnohdy klientům vychází mnohem vyšší či nižší, než je norma? Vše vám přiblíží MarkétNiky a Anežka.

V MG nabízíme 2 balíčky krevních testů: MG Coaching a MG Coaching Plus. Co v nich najdeš, jaký je v nich rozdíl a jaký by sis měla vybrat?

Kvalitní laboratorní vyšetření je klíčové nejen pro správné nastavení jídelníčku a suplementace, ale i k získání komplexního přehledu o tvém zdravotním stavu. Oba balíčky obsahují výčet hodnot, které se zaměřují právě na něj.

Co všechno v nich najdete?

Z vyšetření zjistíte např.:

 • krevní obraz + diferenciál
 • hodnoty jaterních testů
 • hladinu kreatininu,
 • hladinu cholesterolu, LDL, HDL a TAG
 • hladinu glukózy,
 • hladinu vitaminu D,
 • hladinu železa a spousty dalších.

Obsahuje také diferenciální krevní obraz pro sledování typu a množství bílých krvinek, informace o metabolismu i funkci orgánů jako jsou játra, ledviny nebo štítná žláza.

Rozdíl najdete u balíčku MG Coaching Plus, který navíc zahrnuje i hladiny kortizolu. Ten je známý jako „stresový hormon“. Dokáže prozradit ale mnohem více. Kortizol má totiž zásadní roli v různých funkcích těla a ovlivňuje například metabolismus glukózy. Znalost jeho hodnot v těle nám umožňuje ještě lépe se přizpůsobit tvým potřebám a potřebám tvého těla nejen v rámci správného nastavení stravovacího plánu.

Jaký je důvod složení jednotlivých balíčků?

Markéta: Balíčky jsou sestaveny tak, aby se z nich dalo kvalitně vycházet pro nutriční účely a aspekty, které je potřeba prioritně zvážit při sestavení personalizovaného stravovacího plánu a suplementace. Je to reálný report stavu našeho těla, který nám dává „tvrdá“ data, na kterých pak dále stavíme. Bez dat je to mnohdy jinak pouhé „vaření z vody“ a přinejlepším dobrý odhad. Při doporučování suplementace by měly být samozřejmostí. Krevní testy jsou zkrátka klíčovým nástrojem pro posouzení nejen nutričního stavu těla. Cílem je poskytnout komplexní výčet hodnot, se kterými se dá prakticky pracovat a nasměrovat je.

V balíčku MG Coaching Plus najdeme hladinu kortizolu. Co přesně tento údaj znamená a jak s ním můžeme naložit?

Markéta: Kortizol je hormon, který v našem těle hraje klíčovou roli v reakci na stres. Jeho hladina se během dne mění, přičemž je obvykle nejvyšší ráno a postupně klesá v průběhu dne. Kortizol pomáhá regulovat různé tělesné funkce, včetně metabolismu, imunitního systému a krevního tlaku.

Kortizol má pulzní charakter. Je proto nutné zmínit, že jedna hodnota kortizolu sama o sobě není vypovídající, protože hladina tohoto hormonu se během dne mění. Pro posouzení hladiny kortizolu a jeho vlivu na zdraví je obvykle nutné sledovat jeho hladinu v průběhu času nebo provést měření v různých časech dne.

Pokud je ale hladina kortizolu dlouhodobě zvýšená, může to vést k řadě zdravotních problémů, jako je nadváha, vysoký krevní tlak, oslabená imunita, nespavost a další. Naopak, příliš nízká hladina kortizolu může způsobit únavu, sníženou schopnost zvládat stres a další potíže.

Z nutričního hlediska lze na hladinu kortizolu působit například správnou stravou, která podporuje udržení stálé hladiny cukru v krvi, dostatečným příjmem omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé účinky, nebo konzumací potravin bohatých na vitamin C, který může pomoci regulovat hladinu kortizolu. Důležitá je také celková vyváženost stravy a pravidelný příjem potravy.


Jaké hodnoty jsou většinou u klientů nejkritičtější? Co jim nejvíce chybí?

V praxi se dostáváme k mnoha frekventovaným deficitům a vypsat je všechny by bylo na sérii desítek dalších newsletterů. Vybíráme proto rychlou exkurzi do některých z nich:

Markéta
Pozor na nedostatek železa!

Nemůžu nezmínit železo. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nedostatek železa nejčastější formou mikroživinové podvýživy na celém světě, a proto ani naše podmínky nejsou výjimkou. Týká se nejčastěji žen v reprodukčním věku, těhotných žen a vegetariánů nebo veganů. Nedostatek železa může vést k anémii, která se projevuje únavou, slabostí, bledostí kůže a dalšími příznaky.

Pro hodnocení stavu železa v těle se sledují následující ukazatele:

 • Hemoglobin: ukazuje koncentraci hemoglobinu v krvi, který je důležitý pro přenos kyslíku.
 • Sérové železo: ukazuje množství železa v séru.
 • Ferritin: ukazuje celkové zásoby železa v těle.
 • Transferrin: přenáší železo v krvi.

Anežka
Nebezpečný cholesterol

Hladiny cholesterolu mohou být zvýšené z mnoha důvodů. Cholesterol je v posledních letech komunikován jako viník vysoké prevalence kardiovaskulárních onemocnění (nejen) v České republice. Nutné je ale zmínit, že cholesterol není jedinou příčinou KVO, přesto je jeho znalost zcela na místě, jelikož k jejich rozvoji přispívá. Naše balíčky jsou specifické v tom, že neobsahují pouze celkovou hodnotu cholesterolu, která sama o sobě není vypovídajícím údajem, ale i rozbor jednotlivých lipoproteinů (HDL, LDL, non-HDL) a triglyceridů. Znalost těchto údajů nám do rukou dává obrovskou zbraň, kterou následně můžeme reflektovat nejen v nastavení jídelníčku a celkové životosprávy, ale i při sestavení suplementačního plánu klientovi.

Zašla jsem si na krevní testy, dorazily mi výsledky. Jaký by měl být můj další postup?

Markéta: Po obdržení výsledků krevních testů je dobré se poradit s odborníkem, který pomůže interpretovat výsledky a navrhnout případné změny ve stravě nebo životním stylu.

Anežka: Jakmile máš výsledky krevních testů u sebe, jako další krok se samozřejmě nabízí jejich interpretace, na kterou velmi výrazně doporučuji přizvat, spíše než internet, odborníka, který výsledkům rozumí. Jelikož i zde platí, že všechno souvisí se vším, a proto je jejich konzultace s odborníkem maximálně na místě. Výsledky totiž odráží spoustu (někdy i pro laika skrytých) aspektů, ať už stravovací návyky, životní styl nebo rodinnou anamnézu. Proto i na našich webových stránkách doporučujeme jako navazující krok využít konzultaci s výživovou specialistkou, která ti následně pomůže s akčními kroky ve tvé životosprávě.

description