Detox (nejen) po létě: Nutnost nebo zdravotní riziko?

Určitě jste už někdy zaznamenali, nebo dokonce zkusili, nejrůznější detoxy, které slibují, že tělo zbaví veškerých toxinů. Jako časté plus slibují také to, že díky nim ještě i zhubneš. Opravdu je ale „očista těla“ tak skvělá a funguje, anebo je to jen marketingový trik?

Existuje spousta nejrůznějších druhů detoxů, o kterých si můžeš přečíst v nejednom lifestylovém časopise a které slibují, že tvé tělo zbaví toxinů, které se v něm hromadí. Proto by tě mohlo zajímat, jaký postoj zaujmou k detoxu výživářky z MG COACHING®. Přečti si, jak tuto problematiku vnímá Markéta a její tým.

V MG COACHING® boříme mýty ve výživě. Pojďme na to!

Markéta

Pojďme být zcela upřímní. Detoxikace, tak jak ji pravděpodobně znáte v komerčním slova smyslu, je mýtus. Pokud se na ni podíváme realisticky, v dnešním světě mýma očima existují dva druhy „detoxu“: jeden relevantní, ten druhý kompletně irelevantní. Nic mezi.
 
Ten první si můžeme představit v medicínském slova smyslu, využívaný pro lidi v život ohrožujících podmínkách, například při drogových nebo alkoholových závislostech. Ten druhý, a to sice ten, který číhá na každém rohu a na každé stránce lifestylových magazínů, je bohužel už jen slovo nadužívané světem marketingu, slibující očistu od toxinů, které se měly nějakým způsobem nahromadit ve vašem těle a způsobovat problémy, které dnes po stránce zdraví, svých cílů nebo nemožnosti zhubnout, možná řešíte.
 
Problém je však v tom, že kdyby se toxiny opravdu kumulovaly v těle takovým způsobem, jak některé detoxikační programy zjednodušeně komunikují, byli byste touto chvílí buď po smrti nebo minimálně potřebovali urgentní medicínskou intervenci.

„Zdravé tělo má funkční ledviny, játra, kůži, plíce a ostatní detoxikační orgány, které se o proces přirozené detoxikace starají sami.“

Neexistuje žádná vědecky podložená cesta, jak být efektivnější, než jak to naše orgány umí samy o sobě.

To ale samozřejmě znamená, že s jistotou budete chtít podpořit své tělo, aby skutečně zdravě fungovalo. Jak? Konzumací kvalitních potravin, bohatým spektrem živin z přirozených zdrojů, zdravým pohybem, adekvátním pitným režimem, kvalitním spánkem a eliminací negativně působících faktorů (alkoholu, nikotinu, stresu aj.).

Jako velmi nešťastné vnímám dobře se tvářící detoxikační kúry založené na ovoci – ty jsou přirozeně založené na konzumaci vysokého množství fruktózy, která se metabolizuje přímo v játrech a paradoxně tak způsobuje úplný opak než to, aby játrům „ulehčila“ práci.


Anežka

Přesto, že se v mé sociální a odborné bublině může zdát, že se detoxikací organismu již nikdo aktivně nezabývá, a že se z toho stal již nadobro velmi známý mýtus a zdroj reálného nebezpečí s nespočtem negativních důsledků, vždy se stejně na přelomu sezón přesvědčuji, že tomu tak bohužel (zatím) ještě není.

Existuje někdo, komu jsem za svou praxi detox doporučila či mu dokonce sestavila „zázračnou“ detoxikační kúru? Ne. Fakt, že tak ani nikdy neudělám, ať je vám potvrzením toho, že jej externě zařazovat opravdu nepotřebujete. Interně je o to v organismu na pravidelné bázi postaráno. Pokud byste se setkali s látkou, kterou by vaše tělo nezvládlo z organismu odstranit samo, dá vám to s jistotou najevo do takové míry, že první, na co byste si v tu chvíli vzpomněli by nebyly detoxikační nápoje atd., ale urgentní lékařská pomoc.

Jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, tak jako společnost často žijeme v přesvědčení, že je něco nutné, že se bez něčeho neobejdeme, protože je nám to masově komunikováno v médiích a na sociálních sítích. Proč? Byznys.

Například to, že pokud chceme redukovat váhu, musíme si nejdříve projít detoxem a zbavit naše tělo škodlivin, aby bylo hubnutí účinné. Na oko se opravdu může zdát, že detoxy fungují, resp., že se po jejich absolvování váha opravdu pohne směrem dolů a ono možná navenek ano (protože nic nejíme, v lepším případě jen částečně nejíme). Ale…

Detoxikační programy využívají omezeného jídelníčku, čímž vytvářejí (extrémní a extrémně nebezpečný) kalorický deficit.

Navíc, jsou mnohdy podpořené močopudnými bylinkami apod. S návratem ke stravě se ale ručička opětovně vrátí, někdy dokonce přesáhne i předchozí startovací bod, jelikož se tělo snaží extrémní deficity v podobě živin a energie dohnat zpátky.

Opakované detoxy mohou nejen narušit vztah k jídlu a k sobě samým, ale i rozházet střevní mikroflóru a zadělat na další opravdové potíže. S jistotou si troufám tvrdit, že vás nedovedou tam, kam slibují.

Pravidelné detoxy jsou z fyziologického hlediska nejenže zbytečné, jelikož v těle detoxikace probíhá bez našeho vědomí a přičinění neustále, ale také mimořádně nebezpečné.

Proto, pokud chcete své tělo podpořit, vytvářejte svému tělu (tedy sami sobě) co nejoptimálnější podmínky pro jeho úžasné funkce. Víc opravdu nepotřebuje(te).

description