Life Update – Markéta zpět v USA: Co ji čeká v Denveru a je s ní vůbec možné spolupracovat?

Markét před pár týdny opět odletěla do USA a po létě stráveném v Česku je teď zpět v Miami. Před sebou má nejen svůj poslední rok studia RDN titulu na lékařské fakultě Florida International University, ale i spoustu dalších výzev, činností a profesně-nutričních milníků. Zeptaly jsem se jí proto, jak hodnotí léto v Praze, co konkrétně ji nyní čeká v USA, nebo jestli je vůbec možné se s ní spojit na individuální spolupráci.

Markét, jaké bylo léto v Česku? Co všechno si za ten čas tady stihla?

Toto léto bylo nejrychlejší, jaké kdy pamatuju. Strávila jsem v ČR přes tři měsíce, ale pocitově jako by to byly tři týdny… Bylo intenzivně naplněné a ač mluvím o jeho největší části v pracovním slova smyslu, musím říci, že příjemněji bych si ho představit nedokázala. Ráda symbolicky říkám, že mám poslední roky opravdu “výživný” život a uplynulé měsíce toho skutečně byly doslovnou ukázkou.

Kromě spousty pracovních eventů jsem cíleně věnovala prioritní čas individuálním nutričním spolupracím a svým klientům. Mám nepsanou tradici, že pokud je to možné, s každým svým klientem z dlouhodobých spoluprací se vždy chci potkat neformálně osobně, i kdyby naše spolupráce už byla dávno ukončená, protože například aktivně probíhala v době, kdy jsem byla v USA. Kdo mě totiž zná, ví, že pro mě oficiální konec spolupráce nikdy není koncem propojení, naopak. Miluju, když mi klienti zůstávají v životě dlouhodobě, a já jim. Na konci dne je role výživáře totiž ta, která je pro mě nejdůležitější nejen výsledky, ale též vztahy, které pěstuje, jsou ty nejcennější.

Těsně před odletem jsme se mohli slyšet ve Snídani s Novou a řadě online i offline rozhovorů (kompletní výčet nejčerstvějších z nich můžete najít v sekci Press & Media, ale z posledních zmíním například komplexní rozhovor s Brain We Are o energii ve výživěLoono o intuitivním stravováníMalá by Bé Hà o poruchách příjmu potravy, nebo třeba rozhovor Daily Style či Proženy.cz, anebo feature v Czech Crunch či FORBES). Taky jsem se doslova pár dní před odletem do Miami na otočku stihla obrátit do Bratislavy, kam jsem byla po boku své blízké kolegyně MSc. Petronely Forišek-Paulové, pozvaná do nově vzniklé slovenské TV relace, která bude již brzy vysílaná, jako hlavní host pro specializaci na tematiku sportovní výživy a poruchy příjmu potravy.

Stihla jsem nahrát také řadu čerstvých nutričních epizod do svého podcastu. S celým týmem jsme zvládly velké interní firemní posuny, včetně červnového rebranding focení, červencového press eventu nebo srpnového launche nového webu.

Měla jsi v tom všem vůbec i nějaký čas pro sebe?

Bez toho by to nešlo. Ale nebudu lhát, rozhodně ho nebylo tolik, kolik bych si ideálně přála. Jedna z věcí, která mě na rychlém tempu života, kterou si má práce někdy žádá, mrzí nejvíce je, že to mnohdy odnáší čas pro mé blízké okolí a pro osobní vztahy. Díkybohu mohu dnes říct, že mám v životě na všech frontách jen lidi, kteří tomu rozumí a kteří mi v tom jsou dennodenní podporou (speciální soukromé pozdravy Nikol Pavlíčkové, Katy Baniariové, Veronice Duží, Monice Hosnedlové, Janě Albrechtové & milovaným kolegyním ze všech pracovních týmů a rodině – vím, že to všichni čtete a posílám mezi řádky objetí!). Na druhou stranu jsem totiž zastáncem názoru, že je všechno otázkou priorit a že je rozdíl mezi „nemít čas“ a „(ne)udělat si čas“. Proto si čas na důležité věci a lidi vždy dělám i v těch nejhektičtějších životních etapách.

Strávila jsem s nejmilejší společností krásné chvíle v Krušných horách, Svaté Kateřině, Brně, Bratislavě, Karlsruhe (s double dávkou potěšení, protože část Karlsruhe znamenala roli sportovní nutriční na atletických závodech) a odškrtla svůj ikonický solo trip do Palmy a Solleru – kompletně offline čas, sociální detox a čas na zpracování vlastních myšlenek.

Na Instagramu jsme mohli vidět, že se pracuje na tajné limitce MG produktů. Stihla jsi vše před návratem do USA dokončit?

Je to tak! Na začátku května tohoto roku jsme vypustili do prodeje limitovanou verzi májových pralinek, které byly do druhého dne kompletně vyprodané. To mě motivovalo, abych věnovala více pozornosti novým chuťovým řadám, upgradu již existujících produktů a dalším limitkám.

Pralinkami jsem odškrtla velkou výzvu, která mi nasadila laťku vysoko. Ale vysoká laťka je od toho, aby se posouvala, že? Teď už můžu prozradit, že jsem doslova den před odletem do Miami spolu s kolegyní Nicole Sestak a Ivetou Poncovou u sebe v kuchyni (měla jsem krátce před odletovou schůzkou na americké ambasádě a nebyla šance, abych se stihla zastavit v kanceláři, proto se „kancelář stavila za mnou“, mrk mrk) otevírala balíček s prvním zhotoveným vzorkem nově navrženého produktu vánoční limitované edice. A prošel! Jak přísným testem nutričních požadavků kvality, tak hlavně tím chuťovým. Věříme, že ho budete milovat stejně jako my. Strávila jsem nad ním totiž dlouhé dny, aby byl ještě lepší než jakákoliv limitka, kterou jste od nás znali.

A vlastně se toho v létě podařilo ukuchtit více… Podařilo se nám totiž MG produkty zalistovat na Rohlíku. Odteď si tyčinky můžete přihodit do online košíku ze všech koutů republiky!

Jaký byl návrat do USA?

Upřímně a nepřibarveně? Těžký. Netajím se tím, že čím jsem starší, čím více jsem „na konci“ a čím více by se očekávalo, že už se pro mě stalo střídání lokací ČR–USA samozřejmostí, tím více je pro mě každý jeden odlet paradoxně náročnější. Z letošního krásného pražského léta dvojnásob. Už vůbec se netajím tím, že ač to někdy všechno vypadá navenek růžově, některé „goodbyes“ stojí doslova vodopády slz. Částečně tyhle roky snad i kvůli tomu, že zkrátka vím, co mě v USA čeká a že obzvláště tento poslední rok náročnost režimu a pracovně-akademických výzev stoupá několikanásobně – způsobem, na který se člověk emočně nepřipraví nikdy…

Do Miami jsem se vrátila před týdnem a půl. Florida je pro mě už touhle dobou opravdu jako druhý domov. Když jsem odemykala dveře svého bytu po příletu, přišlo mi, jako bych jen přišla zpátky z nákupu. Při příletu do USA už umím plynule okamžitě vplout do svého „amerického módu“ – pracovně, nutričně, akademicky i osobním životem. I tady jsou věci, lidi a projekty, se kterými se mi naopak těžko loučí při opačné cestě. Někdy je to pocit, jako kdybych žila rozdvojený život, ale vlastně je to na konci dne moc příjemný pocit a zůstává nádherným mít se vždycky kam těšit a vracet. Ať už je to z Miami do Prahy nebo z Prahy do Miami.

Jsi v poslední etapě celé akademické cesty k RDN titulu, co tě aktuálně čeká?

Skoro sama nevěřím, že už je to tady. Přesně tak, vstoupila jsem do posledního roku celé cesty k RDN titulu v klinické výživě. Pragmaticky řečeno mě čeká spousta dnů a nocí strávených v laboratoři, nad výzkumem, klinickou praxí a výživou ve všech směrech. Všechny předměty, které jsem kdy absolvovala, si de facto absolvuju znovu, jen s prefixem „advanced“ a sufixem „medical“.Prakticky řečeno ale nic jiného než to, co se dělo i všechny předchozí roky. Jen intenzita krát dva, s příměsí samostudia, prací nad vlastní tezí a úžasnými supervizemi se špičkami v oboru.

V rámci své volené specializace na sportovní výživu a poruchy příjmu potravy mě také čekají jedny z nejkrásnějších kariérních výzev od spolupráce s americkým národním atletickým týmem nebo nutriční intervize v týmu PhD. Rona Thompsona, amerického leadera terapie poruch příjmu potravy, kterého jsem osobně poznala na FNCE 2022 a dnes jednoho z mých profesních mentorů. V návaznosti na předešlý rok se mi stalo také ctí obdržet opětovně jako jediná česká výživářka pozvánku na FNCE 2023 (největší světová konference výživy a dietetiky), letos konané v Denveru, Colorado. Tedy opět… Plány jsou nádherně výživné!

Jedna z nejčastějších otázek od klientů tvým směrem je, jak to bude s konzultacemi? Bude s tebou možné navázat spolupráci?

S jistotou! Vím, že kdykoliv jsem na druhé straně světa, vypadá to, že jsem „daleko“ a pro spolupráci „nedotknutelná“, ale nenechte se tím nijak zmást. To, že jsem v USA, nikdy neznamená, že bych přerušila práci pro své české klienty. Naopak! Je pro mě prioritou vyhrazovat si čas na to, co mě hřeje na srdci nejvíc – tedy individuální spolupráce. Ty můžete navázat nejen se mnou, ale také s některou z mých skvělých kolegyní z nutričního týmu. Koneckonců, právě proto, abych byla v praxi nejlepším možným výživářem dělám všechno, co dělám. Včetně důvodu, proč jsem v USA.

Samozřejmě stále platí, že mám pro intenzivní spolupráce delší čekací doby, ale právě proto jsem se s ohledem na vysokou poptávku rozhodla nyní na několik měsíců navýšit své kapacity pro individuální (jednorázové) konzultace. Pokud si přejete řešit svou situaci přímo se mnou, není to tedy vůbec nereálná možnost ani v řádu blízkých týdnů či měsíců.

Prozradíš nám nějaké novinky, drby ze zákulisí, co se v MG COACHING® ještě letos chystá?

Budu možná trošku tajemná, ale prozradím, že se chystají novinky na vícero frontách. Možná je za rohem nová kolegyně v nutričním týmu, možná speciální vánoční event, možná velký online projekt, možná nový produkt. A možná… to všechno dohromady? Ale pssst.

Kromě toho doporučuji sledovat můj Instagram a TikTok. Mimo backstage práce a života v Miami tam totiž najdete řadu žhavých nutričních témat a vyjádření či vysvětlení ke kontroverzním tématům, která aktuálně hýbou oborem výživy, například toto:

description