Největší světová konference výživy v Denveru pohledem Markét

Markéta se 7.-10.10. opět jako jediná zástupkyně české (a slovenské) výživářské scény účastnila největší konference výživy a dietetiky FNCE® (Food and Nutrition Conference & Expo), která se tentokrát konala v Denveru, Colorado.

V loňském roce se konference konala v Orlandu a pro Markét byla účast pod záštitou oficiálního členství v americké Academy of Nutrition and Dietetics při této příležitosti debutem. Již minulý rok se Markétin záměr účasti nesl převážně v tematice poruch příjmu potravy a sportovní výživy, které jsou jejími volenými specializacemi. Kromě toho, jelikož byla v 2022 také jmenovaná nutričním garantem zahraničních dat z USA a Kanady k výzkumu pro Globopol, bylo jejím cílem odnést si také tyto poznatky pro teorii i praxi.

I na letošní konferenci v Denveru se Markét zaměřila na svá srdcová témata poruchy příjmu potravy a sportovní výživu. Ovšem z nabitého programu čtyřdenní konferenci si toho odnáší mnohem více. Jaké poznatky si přivezla a co nového tak můžete čekat nejen u Markét, ale i v MG COACHING®? A čím ji chytnul za srdce samotný Denver?

Markét, právě ses vrátila z výživové konference FNCE v Denveru. Letos jsi na ní opět jako jediná zastupovala českou (i slovenskou) výživářskou scénu. Proč je tato konference takovým milníkem?

Netajím se tím, že pro mě účast na FNCE znamená od minulého roku splněný sen. Ráda říkám, že jsou to „profesní Vánoce“. A nutno říct, že ty nejvýživnější, jaké si jako výživář dokážu představit. Protože se jedná o největší světovou konferenci výživy a dietetiky, je opřená jmény, know-how a posuny neuvěřitelných rozměrů. Vlastně tomu místy pořád ani sama nevěřím a racionálně ani nedokážu slovy popsat hodnotu poznatků, s jakými z ní člověk skutečně odchází. To všechno samozřejmě potom ihned převádím(e) do praxe, protože bylo vždy mou vizí, abychom byli v MG COACHING® právě o tyto kroky napřed. A právě v tom vnímám zásadní milník – čerstvé informace z první ruky moderního výzkumu, progresivní metodiky a networking s těmi nejlepšími z oboru.

Když jsem stála na začátku svého akademického studia výživy, vždycky jsem si přála, abych mohla být jednou součástí, ale vlastně sama nikdy nevěřila, že by to mohlo být reálné už v těchto letech. Je to velká čest a přetrvávající respekt. 

Mrkni na sneak peek na TikToku a nakoukni do zákulisí největší světové konference o výživě i na této platformě.

S jakými tématy ses na konferenci setkala a odnesla sis nějaké myšlenky, které tě opravdu hluboce oslovily?

Protože se jedná o obrovskou několikadenní intenzivní akci, veškerá náplň byla opravdu různorodá a já jsem se snažila efektivně využít každou minutu. Osobně jsem se na celé konferenci prioritně soustředila na „svá“ témata, tedy hlavní důraz na kvalitativní rovinu výživy, poruchy příjmu potravy a sportovní výživu. Jedny ze zlomových myšlenek, které s jistotou prohloubily můj pohled, byly vhledy do nových metodik strategií léčby RED-S syndromu a ztráty menstruace, diskutované s předními nutričními experty z USA Olympic Committee (a to natolik, že bych celému tématu i v MG COACHING® newsletteru ráda věnovala v jednom z dalších dílů samostatný prostor!). 

Zároveň bych si sem specificky odložila nesmírně inspirativní konverzaci, kterou jsem po jedné z pro mě klíčových přednášek zavedla osobně s Tammy Beasley, RDN, která byla v roce 1993 historicky vůbec první nutriční specialistkou certifikovanou jako CEDS (americká specializace pro obor poruch příjmu potravy), kdy jsme v dlouhé konverzaci probraly formáty velmi specifických nutričních plánů, a kdy jsme konverzaci zakončily diskuzí na odbornou stáž a supervizi v roce 2024. Nepřestávat se učit od nejlepších je totiž něčím, čím nejen žiju, ale co vnímám jako nejsilnější možnost růstu, kterou by měl výživář ctít jako aktuální bez ohledu na to, kde už sám je.

Jaká session tě zaujala nejvíce a proč?

Je opravdu těžké jmenovat jen jednu, protože jsem jich za celé čtyři dny absolvovala spoustu a upřímně musím říct, že v sobě každá nesla „aha momenty“. Pokud bych si mohla dovolit jmenovat tři (já vím, já vím, haha), byly by to tyto: 

  • A Neurosequential Bottom-Up Approach to Healing of Trauma-Based Eating Disorders: The Nutritionist and Therapist Collaboration (velmi klíčové poznatky v oblasti vlivu traumat na stravovací vzorce, na kterou navázal výše zmíněný inspirativní hovor s Tammy Beasley)
  • Innovation in Hydration for Athletic Performance (perfektní triky přímo z American College of Sports Medicine a z úst klíčových nutričních specialistů USA Olympic Committee) 
  • Risking Invincibility: The Spectre of Male Athlete Eating Disorders (těžké, citlivě zpracované téma, ke kterému byl velkou přidanou hodnotou fakt, že se diskuzního panelu účastnili také elitní atleti NFL a NCAA)

Jsou nějaké nové trendy ve výživě, o kterých se dozvěděla a které tě překvapily/zaujaly?

Při jedné z otevíracích sessions, která se hned první den konference soustředila na vliv ultra-průmyslově zpracovaných potravin na zdraví (The Impact of Ultra-Processed Foods on Dietary Patterns, Appetite Regulation, and Health Outcomes) se mi zas a znovu velmi silně potvrdily standardy, za kterými si stojím už od svých začátků ve světě výživy. Kvalita nad kvantitou, v kontextu. V USA se bude nyní zároveň zavádět nový systém pro posuzování nutriční plnohodnotnosti potravin, a právě ten byl předběžně odtajněn na konferenci. K tomu bych sice asi zatím neměla prozrazovat více, ale co můžu s jistotou říct je, že v něm vidím velký potenciál a obrovský krok dopředu, dostane-li se po nějakých letech jednou i za hranice USA.

Co Denver jako město?

Než jsem do Denveru odletěla, nevěřila bych, že budu dnes psát tohle, ale byla to láska na první pohled! Upřímně jsem k němu měla zcela nulová očekávání. Colorado, lokace uprostřed Spojených států, dlouhý let, spousta naposlouchaných historek o tom, jak se ve specifickém podnebí a vysoké nadmořské výšce Rocky Mountains hůř dýchá… Ale naprosto si mě získal. Atmosférou, nádherným městem, jídlem a mimo jiné taky nejlepším kafem, jaké jsem kdy v USA měla (smích). Vyšlo nádherné počasí, měla jsem překrásný hotelový výhled na downtown Denveru a po konferenci jsem si dokonce stihla projít všechna klíčová místa, viděla Union Station, zašla dokonce i do úchvatného Colorado State Capitol.

Prozradíš nám něco, co jsi ještě jinde ke konferenci neřekla?

Myslím, že můžu prozradit jednu velkou srdcovku. Mimo to, že je celá konference srdeční záležitostí sama o sobě, ji totiž překonala ještě jedna osobní v zákulisí. V Denveru bydlí má klientka, s níž jsem v minulém roce prošla intenzivní nutriční spoluprací. Kdo mě zná, ví, že mám „nepsané pravidlo“, že pokud je to jen trochu možné, dělám vždy maximum pro to, abych se se všemi klienty svých osobních spoluprací alespoň jednou potkala osobně, i kdyby naše spolupráce probíhala online a mělo to být až za nějaký čas. To samozřejmě znamená, že byla první člověk, kterému jsem psala, když jsem znala data svého letu. O víkendu při konferenci jsme se sešly na moc milé večeři, která pro mě z pohledu její bývalé výživářky nabrala dvojnásobně symbolického režimu – jít si totiž společně sednout na sushi po tom, co jsme vyřešily to, s čím mě tenkrát oslovila jako „neřešitelným“ po 17 letech boje s jídlem, je zkrátka něco, co se nedá ani slovy popsat.

Chystáš se do konce roku ještě na nějakou vzdělávací akci?

Moje kontinuální vzdělávací akce je de facto stávající studium klinické výživy (smích). Do začátku prosince zůstávám v Miami, kde je právě aspekt vzdělávání na talíři doslova dennodenně. V mezičase, co tu dnes odpovídám na otázky do newsletteru, mám v druhém okně ironicky otevřená skripta nutrigenomiky, ke kterým se na zbytek víkendu také přesunu. Jakmile mi za sedm týdnů skončí Fall 2023 term na Florida International University, chystám se na prosinec a na leden na skok do ČR.

FNCE 2023, Denver, Colorado

Důkladný report z celé čtyřdenní konference očima Markéty. Všechno podstatné najdeš ve výběrech na Instagramu.

description