Výroční (backstage) rozhovor s Karin Martinkovou

Už je to rok, co se do týmu MG COACHING® přidala Karin Martinková. Její cesta k výživě a práci nutriční specialistky nebyla, jak už to u nás bývá, tradiční, přímá a učebnicová. Naopak, byla výživná a s přídavkem speciální magie, která z ní dnes dělá to, čím (a kým) je. Díky tomu si s sebou ale přinesla spoustu poznatků nejen z výživy, ale také psychologie. Právě tomuto spojení se také věnuje i ve své praxi a její specializací, a také „srdcovou“ záležitostí, je osvětav oblasti poruch příjmu potravy. Svým klientům se věnuje komplexně a je pro ně často terapeutem, nutričním specialistou a spřízněnou duší.

K příležitosti výročí jsme Karin vyzpovídaly o tom, kudy vedla její cesta a jak se jí za tento rok spolupracuje s týmem MG COACHING® a se samotnou Markétou Gajdošovou

Je to už rok, co spolupracuješ s Markét. Jak se ti s ní, a celým týmem, pracuje?

Ja sama nemôžem uveriť, že je to už rok, čo som nastúpila na pozíciu nutričného špecialistu v MG COACHING®. Uplynulý rok bol pre mňa veľmi výnimočný a to práve tým, že bol plný výziev a momentov, ktoré ma, či už po profesnej alebo ľudskej stránke, posunuli na úplne inú úroveň. S Markét sa mi od začiatku pracuje skvelo, pretože okrem iného mi doslova pri každej možnej príležitosti zaplní inbox novými vedeckými článkami a publikáciami, čo interne nazývam takými „mini x-mass“, pretože veda a „academic life“ sú oblasti, pre ktoré vždy budem horieť nadšením (a to je niečo, v čom sme od začiatku s Markét veľmi „vibovali“).

Na spolupráci s celým nutri tímom si tiež vážim naše pravidelné supervízie, kde máme možnosť prebrať dôležité aspekty (nielen) nutričných postupov a posúvať tak naše vedomosti na vyššiu úroveň. Naša pracovná flow ma jasné pravidlá a každý z nás sa riadi heslom, že „chceme byť tým posledným nutričným špecialistom, ktorého budú naši klienti potrebovať“. Za týmto všetkým však stojí nesmierne veľké množstvo práce, ktorú nie je navonok vidieť a preto som touto cestou hrdá na nás všetkých, ktorí sme súčasťou MG COACHING® konceptu.

Tvoje cesta k výživě nebyla úplně přímočará a začala studiem psychologie a neurověd. Nakonec jsi ale skončila u studia klinické výživy a poruch příjmu potravy. Kdy nastal ten moment, kdy jsi věděla, že tohle je ta pravá cesta pro tebe?

Už počas štúdia psychológie som cítila, že ďalší krok mojej cesty budem smerovať niekde, kde svoje poznatky prepojím aj s výživou. Dôvodov môjho rozhodnutia bolo viacero, ale najhlavnejšiu úlohu asi zohral fakt, že v poslednom ročníku nám do rozvrhu pribudol nový predmet s názvom Psychológia zdravia, ktorý ma v kontexte prepojenia fyzického a psychického zdravia veľmi zaujal. Aj práve kvôli tomuto momentu som hľadala odbor, pri ktorom by spojila výživu s psychológiou a mala som veľké šťastie, že práve v Londýne sa dá študovať doposiaľ jediný odbor so zameraním na klinickú výživu a poruchy príjmu potravy. Do samotného štúdia som sa zamilovala hneď od prvého momentu, pretože samotné prednášky a vedomosti našich profesorov spájali moje srdcové témy do jedného funkčného celku. Každá jedná prednáška či skúsenosť bola pre mňa potvrdením, že som naozaj na tej správnej ceste. 

Mojim cieľom bolo priniesť k nám domov vedomosti a skúsenosti, ktoré mi dalo štúdium v zahraničí a pretaviť ich do pomoci tam, kde to bude najviac potrebné. Moja cesta sa potom úplne prirodzene prepojila s Markét Gajdošovou a celým konceptom MG COACHING®, ktorý už vtedy spájal všetky (pre mňa) dôležité hodnoty ako je odbornosť, ľudskosť, individualitu a evidence-based prístup.

Jak své poznatky právě z psychologie a neurovědy uplatňuješ ve své práci?

Princípy psychológie a neurovedy využívam vo svojej praxi vo viacerých smeroch a veľmi ťažko by sa mi hľadal čo i len jeden príklad, kedy by som ich neuplatnila. Mojim hlavným cieľom je vždy pristupovať ku každému klientovi komplexne a preto dbám na to, aby sme riešili akúkoľvek tému spojenú s výživou z viacerých uhlov pohľadu. Neuroveda je v tomto ohľade veľmi dôležitá, pretože nám pomáha pochopiť neurobiologické, afektívne a emocionálne aspekty (nielen) nášho stravovacieho správania – tj. vďaka výskumu v tejto oblasti môžeme okrem iného lepšie pochopiť, ako naše emócie, kognície a jednotlivé procesy na úrovni CNS súvisia napr. aj s rozvojom, priebehom či liečbou PPP alebo vnímaním vlastného tela. Poznatky z odboru psychológie túto mozaiku dokonale dopĺňajú, keďže odhaľujú komplexnú súhru medzi našimi myšlienkami, pocitmi, zmyslami a správaním. 

Dalo by se říct, že je PPP tvé „srdcové téma“, kterému se věnuješ právě i v MG COACHING®?

Téma PPP je pre mňa jednoznačné srdcová záležitosť a denne sa jej venujem aj vo svojej praxi nutričného špecialistu v tíme MG COACHING®. Najčastejšie sa venujem práve klientom, ktorí sa vo svojom vzťahu k jedlu necítia bezpečne – tj. od kohokoľvek s nezdravým vzťahom k jedlu až po ľudí s PPP. Mojou veľkou vášňou je však aj šírenie osvety ohľadom PPP, pretože v dnešnej dobe veľmi veľa ľudí stále nevie, že PPP sú oveľa viac ako vzhľad či strata hmotnosti. Tieto stereotypy sú často veľmi nebezpečné, pretože môžu priamo aj nepriamo viesť k tomu, že väčšina ľudí s PPP nevyhľadá odbornú pomoc v domnení, že ju „nepotrebujú“.

Okrem toho, na spektre PPP sa nachádzajú okrem mentálnej anorexie, mentálnej bulímie a záchvatového prejedania aj iné formy ako je napr. ARFID, o ktorom sa veľmi málo v spoločnosti hovorí. Práve ARFID je pre mňa srdcová téma, ktorej som venovala aj svoju diplomovú prácu a dnes sa venujem aplikovaniu týchto poznatkov aj v praxi. 

Na co se u svých klientů nejvíce zaměřuješ, na co dbáš, aby věděli/uvědomili si?  

Odpoveď na túto otázku je veľmi ťažká, pretože u každého klienta dbám na individualitu a aktuálnosť situácie, v ktorej sa momentálne nachádza. Najčastejšie sa však snažím klientov viesť k tomu, aby si uvedomili, že jedlo v našich životoch nemá len biologickú funkciu, ale aj psychologickú, sociálnu a kultúrnu. Okrem toho pracujeme na pretransformovaní kognitívnych skreslení a uvedomení si, že na to aby žili „zdravo“ nepotrebujú ďalšiu diétu. Práve naopak, hlavným krokom k zdravému životu, je naučiť sa plne chápať potreby svojho tela a to, či už po psychickej alebo fyzickej stránke.

Komu bys doporučila spolupráci s nutričním specialistou? 

Spoluprácu by som naozaj odporučila komukoľvek, kto chce (vy)riešiť svoje zdravie komplexne a bez extrémov. V dnešnej dobe sme viac než inokedy obklopení diétnou kultúrou, čo znamená, že veľmi veľa abnormálnych vzorcov stravovacieho správania je v spoločnosti normalizovaných a tým pádom považovaných za normu. To v praxi znamená, že veľmi veľa ľudí v dnešnej dobe zažíva nezdravý vzťah k jedlu a veľakrát si toho ani nie je vedomých. Už len z tohto dôvodu by som odporučila spoluprácu s nutričným špecialistom komukoľvek, pretože aj keď máme pocit, že „nie je čo riešiť“ s veľkou pravdepodobnosťou „bude čo riešiť”. V tomto kontexte mi ešte nedá spomenúť fakt, že ak pociťujete strach alebo hanbu v spojitosti s požiadaním o pomoc, je to úplne v poriadku, avšak veľakrát je to aj jeden z tých hlavných dôvodov, prečo by ste o pomoc požiadať určite mali.

Prozraď nám, co máš na své práci nejraději? A jsou tam i nějaká negativa?

Na svojej práci doslova zbožňujem to, že svoju netradičnú cestu od štúdia psychológie a neurovied po štúdium klinickej výživy a poruch príjmu potravy môžem každý deň aplikovať do praxe a doslova tak cez spojenie psychológie a výživy meniť životy druhých ľudí k lepšiemu.

Na otázku ohľadom negatív by som veľmi rada odpovedala niečím, čo nebude znieť ako klišé, ale vo všetkej úprimnosti mi v súvislosti s mojou prácou nenapadajú žiadne negatíva. Verím, že ak je vaša práca vyvrcholením vašich snov a všetkého za čím ste doteraz kráčali či už profesne alebo ľudsky, tak potom sa na túto otázku inak odpovedať ani nedá.

Řídíš se v životě, a i v práci, nějakou radou?

Intuicía je silný nástroj, ktorý máme každý v sebe, a preto sa ho neboj využívať vo svoj prospech tak, aby si v procese akéhokoľvek rozhodovania nestrácala samú seba.

A co tvůj volný čas? Máš jistě spoustu práce, ale když máš chvíli pro sebe, jak ji nejraději trávíš?

Voľný čas väčšinou využívam na psychohygienu, ktorej súčasťou sú najčastejšie vychádzky do lesa s mojim labradorom Marleym, či kvalitne strávený čas s priateľom, rodinou alebo kamarátmi. (Side note: pod tým kvalitne stráveným časom mám väčšinou na mysli prechádzky spojené s kávou a kvalitným jedlom.)

Väčšina ľudí z môjho okolia vie, že som nesmierny milovník lesa a všetkého, čo k tomu patrí. Málokto však už o mne vie, že vo voľnom čase tiež rada zbieram lesné bylinky a doma z nich potom vyrábam rôzne čajové zmesi pre rodinu a blízkych priateľov. 

Určite však musím vyzdvihnúť aj vzdelávanie, ktoré vždy malo veľmi dôležite miesto v mojej každodennej rutine a to či už v podobe kvalitnej literatúry alebo rôznych vzdelávacích kurzov.

Je nějaká myšlenka, kterou bys chtěla sdílet do světa?

Jedlo nám má prinášať radosť a energiu a nie nám tieto dôležité „veličiny” zo života odoberať. Nájdenie slobody v stravovaní je dôležitým základom pre nájdenie slobody v každodennom živote.

description